27.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис Свет

Грција одлучи да го плати рускиот гас во рубли, објавија агенциите

Сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлија на нова процедура за плаќање на „Гаспром“ во рубли и нема да има прекини во снабдувањето, пренесуваат агенциите.

Извор од гасната индустрија во изјава за „РИА Новости“ кажал дека сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлиле на нова процедура за плаќање на „Гаспром“ во рубли.

Изворот нз агенцијата навел дека рокот за плаќање за испорака на гас е 25 април и дека затоа е неопходно парите да се уплатат на посебна сметка на 23 мај, бидејќи конверзија во рубли и префрлање пари од една сметка го продолжува рокот за еден до два дена.

„Потребни се два дена за да се претворат во рубли и да се префрлат пари од една на друга сметка. За да се направи ова, плаќањето во евра треба да пристигне на 23 мај“, објаснил тој.

Во Грција, трите главни увозници на руски природен гас се „ДЕПА Комерц“, „Митилинеос“, „Прометеј Гас“, пренесува агенцијата.

Според изворот, сметките се отворени а процесот на плаќање е во тек, пишува медиумот.

Претходно, атинската новинска агенција „АМНА“ објавила дека грчката гасна компанија „ДЕПА“ ги завршила порамнувањата со „Гаспром“ за априлското снабдување со природен гас и дека исплатата е извршена во евра.

Коментирајќи ги објавите на грчкиот печат дека во случај на прекин на испораката на руски гас, грчките власти ќе бидат принудени да ја исклучат електричната енергија поради недостаток на капацитет, соговорникот на агенциите изјавил: „Нема да има прекин на залихи, се е во ред“.

Можеби ќе ве интересира

Одел во Грција на одмор со семејството, го уапсиле за воени злосторства

M T

Еве колку чини литар бензин во Грција, а и Македонија веќе не е најевтина

M T

Во Грција е регистриран првиот случај на мајмунски сипаници

M T

Германски компании го платија рускиот гас според моделот на Путин

M T

Европската комисија денеска презентира план за прекин на зависноста од руски горива до 2027 година

M T

Вашингтон испрати барање до Грција да распореди авиони на Крит

M T