Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БизнисСвет

Фон дер Лајен: Ќе предложиме ограничување на цената на рускиот гас

Европската комисија ќе предложи ограничување на цената на рускиот гас, заедно со мерки кои вклучуваат задолжително намалување на потрошувачката на електрична енергија на територијата на земјите од ЕУ, изјави претседателката на Комисијата, Урсула фон дер Лајен.

„Ќе предложиме воведување ценовни ограничувања на рускиот гас. Мораме да ги намалиме руските приходи кои Путин ги користи за злосторства во војната во Украина“ – рече Фон дер Лајен.

Можеби ќе ве интересира

„Тиквеш“ годинава со рекорден откуп и највисока просечна цена

M T

Ненси Пелоси: Скапата енергија е „мала цена“ во споредба со украинските жртви

M T

Фон дер Лајен: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан, Украина и Молдавија

M T

Фон дер Лајен: Требаше да ги слушаме оние што го познаваат Путин

M T

Ковачевски: Правиме сѐ за да обезбедиме електрична енергија по цена под берзанската

M T

Османи: Велат дека сме платиле висока цена за почеток на преговорите, но времето ќе покаже дека одлуката била правна

M T