Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет Во тренд...

Црна Гора го укина дигиталниот ковид – сертификат

Поради подобрата епидемиолошка состојба во Црна Гора, дигиталниот ковид – сертификат веќе нема да биде потребен како услов за влез во трговски центри, деловни објекти и продавници кои имаат над 1.000 квадратни метри, изјави денеска директорот на Институтот за јавно здравје, Игор Галиќ.

Тој рече дека бројот на нови случаи во последните две недели, од 23 септември до 6 октомври, е намален за 40 проценти во споредба со претходните две недели.

„Бројот на хоспитализирани на 5 октомври е за 11 проценти помал отколку на 9 септември. Во последните две недели, вкупниот број смртни случаи е околу 18 проценти помал од вкупниот број смртни случаи во претходните две недели“, рече Галиќ.

Галиќ рече дека во согласност со очекувањата дека Црна Гора ќе се приклучи на дигиталниот ковид – сертификат на ЕУ, времетраењето на изолацијата се скратува од 14 на 10 дена.

Дигиталниот сртификат содржи податоци за вакцинација, за резултати од ПЦР или брз тест како и податоци за тоа дали лицето прележало коронавирус.

Можеби ќе ве интересира

По 300 евра за грѓаните на Црна Гора кои беа во самоизолација, а нивните имиња беа јавно објавени

M T

Црна Гора ги заострува мерките – се забрануваат новогодишни прослави на отворено, свадби и ноќни клубови

M T

Уапсен поранешниот директор за национална безбедност на Црна Гора

M T

Захарова: Ситуацијата во Црна Гора треба да се реши со почитување на правата на СПЦ

M T

Во Црна Гора запленети над 1,5 тони кокаин

M T

Во Црна Гора почна натпревар во лежење, наградата е 300 евра

M T