36.8 C
Скопје
23. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија

Силно невреме и град со големина на лешник го погоди Берово

Силно невреме попладнево го погоди источниот дел од Македонија, при што некаде наврна и град.

Според информациите топчиња град со големина на лешник го погодија и Берово, за што сведочат и видеата објавени на социјалните мрежи.

Денеска делови од Македонија беа зафатени од силно невреме проследено со пороен дожд, грмотевици и град. Впрочем денес и Скопје околу 1 час остана без струја поради уда од гром.

Метереолозите информираат дека до недела продолжува периодот на променливо облачно и нестабилно време, претпладне со сончеви периоди, а околу пладне и попладне на повеќе со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Локално процесите ќе бидат поинтензивни со пообилен дожд за кратко време, почести електрични празнења и појава на град.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Силно невреме со град со големина на орев го погоди Пелагонискиот регион – Еве какви беа сцените

CENTAR MKD

Град со големина на лешник ги погоди Демир Хисар и Битола

CENTAR MKD

УХМР со вонредно предупредување: Скопската котлина ќе биде зафатена од силно невреме, можен е и град

CENTAR MKD