36.8 C
Скопје
23. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија Во тренд...

Ни до средината на јуни ништо од летото – Метеоролозите ги соопштија најновите прогнози за следните денови

До недела продолжува периодот на променливо облачно и нестабилно време, претпладне со почести сончеви периоди, околу пладне и попладне со локален пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот.

На места процесите ќе бидат поинтензивни со пообилен дожд за кратко време, почести електрични празнења и појава на град.

Во понеделник ќе дува засилен северен ветер. Температурата во следните денови нема значително да се менува.

Прогноза за 12.06.2021
Минимална температура: 8°C до 16°C
Максимална температура: 21°C до 30°C
Променливо облачно и нестабилно, околу пладне и попладне со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. На места се можни поинтензивни процеси со пообилен дожд за кратко време и појава на град. УВ=7

Прогноза за 13.06.2021
Минимална температура: 8°C до 15°C
Максимална температура: 22°C до 31°C
Променливо облачно со сончеви периоди. Попладне и кон крај на денот ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ=7

Прогноза за 14.06.2021
Минимална температура: 7°C до 17°C
Максимална температура: 21°C до 30°C
Променливо облачно и посвежо со повремен локален дожд и појава на грмежи во попладневните часови. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. УВ=8

Можеби ќе ве интересира

Топлотен бран над Македонија: Температурите ќе достигнат над 40 степени

CENTAR MKD

(ВИДЕО) Силно невреме со град со големина на орев го погоди Пелагонискиот регион – Еве какви беа сцените

CENTAR MKD

Град со големина на лешник ги погоди Демир Хисар и Битола

CENTAR MKD