Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

февруари 8, 2018

Османи: Македонија може да очекува почеток на преговори ако го затвори прашањето за името

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска ја презентираше Стратегијата на Европската комисија за проширување со земјите од Западниот Балкан до 2025 година. Како еден од најважните успеси Османи го прикажа фактот…

Единствена Македонија: Владата се соживува со терористичката група од Косово, која уби 8…

Владата на Косово со доделувањето парична сатисфакција од 300.000 евра на семејствата на учесниците во „Диво Насеље“ всушност ја потврди својата поврзаност со терористичката група во кумановските настани, обвинуваат од Единствена…

(Видео) Севернокорејците покажаа со какво оружје располагаат

Северна Кореја одржа воена парада, ден пред почетокот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја. На плоштадот Ким II Сунг парадираа околу 10.000 војници, а претходно во дефилето учествуваа и околу десетина илјади луѓе.…

Градот Скопје со поддршка на интернационалниот ден „Во зима со велосипед на работа“

Во рамките на многубројните активности за промоција и поддршка на користењето на велосипедот како алтернативно превозно средство, Градот Скопје дава поддршка и се приклучува на иницијативата на неформалното здружение „На точак“ и ги…

Заев со претставници на Сојузот на борците од НОВ: Владата ги почитува и негува…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со д-р Никола Стојановски, претседател на Сојузот на борците од Народно-ослободителната антифашистичка војна на Македонија, проф. Трајко Стаматовски,…

(Видео) Георгиевски: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат да ја блокираат работата на…

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Гази Баба го продолжува деструктивното однесување, како што тоа го правеше изминатите 21 година и продолжува да работи спротивно на интересите на граѓаните, обвини градоначалникот Борис…

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвини дека одделот за хематологија на Детската клиника не работел…

Неодговорноста на СДСМ кон здравството деновиве кулминира. Во текот на вчерашниот и завчерашниот ден повеќе од 24 часа на Универзитетската клиника за детски болести во Скопје не беше во функција одделот за хематологија, а децата беа…

ВМРО-ДПМНЕ: Богдановиќ да го реши проблемот со загадувањето во Центар

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција обвини дека Скопје три месеци се задушува во смог, а властите не преземаат ништо. Велат дека најзагаден е Центар, а ветувањето на градоначалникот Саша Богдановиќ за услови за здрав живот за сите…

Џафери-Шчербак: Постои потенцијал за продлабочување на соработката меѓу Македонија и…

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се сретна со амбасадорот на Русија, Олег Шчербак. „Нагласувајќи дека по настаните од 27 април 2017 година, Собранието успеа да се врати во нормален тек на функционирање, претседателот го…

Рускиот тајкун Јагода во трка за претседател

Осум кандидати официјално потврдија дека ќе учествуваат во претседателската трка во Русија, што ќе се одржи на 18 март, пренесе Би-би-си. Владимир Путин, надевајќи се дека ќе освои четврти мандат, е јасен фаворит според анкетите што му…

Авио-компанија уважила карта стара 19 години

На многумина од нас ни случило да не успееме да ги искористиме поволностите од некои попусти или купони, но еден човек од Северна Каролина бил пресреќен кога сфатил дека пронашол ваучер за билет стар 19 години. Џон Вокер од Гринсбороу…

Да се наежиш: Продаваше жетони и живееше во камп куќа, а тогаш ја запеа „Теби мајко мисли…

Семента Рајхард е девојчето кое имаше голем сон - да стане пејачка и да настапува на бина која живот значи и сега го живее својот сон... Тоа е девојката која со браќата и родителите живееше во камп куќа и продаваше жетони во луна парк.…

Да знаеше крадецот што го чека, никогаш не би се осмелил да го направи ова!

Да знаеше што го чека, крадецот од оваа снимка сигурно не би се обидел да и` пријде на својата жртва, а не пак да и` ја украде чантата. Имено, мажот чие лице не се гледа поради кацигата „невино“ се возел со мотор покрај жена која која…

Паднал од мотор на автопат, но она што се случило потоа ја враќа надежта во човештвото

Јутјуберот Џони Фајв се возел на автопат во Сан Диего кога пред неговиот автомобил паднал еден мотоциклист. Автомобилите пред него нагло успориле, по што бајкерот изгубил контрола на моторот. Работите да бидат уште полоши, моторот се…

ФОТО: Купил нови чевли произведени во Етиопија – во кутијата пронашол трогателна…

Еден корисник на социјалната мрежа Имгур со интернет-заедницата споделил фотографија од морничава порака која негов пријател ја пронашол во кутијата од неговите нови чевли,. Во кутијата на чија декларација пишува „Направено во Етиопија“…

Студен бран и циклон доаѓа над Македонија – следат тешки денови

Под влијание на циклонска активност и на студена воздушна маса која ќе се спушта од северните географски широчини за време на викендот кој ни доаѓа во нашата држава ќе има врнежи од дожд на ниските и врнежи од снег на повисоките места и на…

Се уредува зеленилото на две локации во Градскиот парк

По налог на Град Скопје, ЈП „Паркови и зеленило“, поради поволните временски услови, почна да ја реализира програмата за подигање и реконструкција на јавното зеленило на подрачјето на град Скопје. Како што се наведува во соопштението од…

Заев: Владата има потреба од соработка со организациите на жените со цел унапредување на…

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со делегација на Сојузот на организациите на жените на Македонија (СОЖМ) од повеќе градови од земјава, предводени од претседателката на организацијата, Савка Тодорова. Како што информираат од…

Каратистите на Макпетрол заминаа за Гвадалахара, Шпанија

Македонските ререзентативци кои се најдобро рангирани на Светската ранг листа во карате спортот, вчера преку Софискиот аеродром отпатуваа за Мадрид, Шпанија за да учествуваат на турнирот од 1 Премиер Карате Лига, од така наречената А…

Судот во Стразбур одлучи: Државата ќе им плати отштета на Велија и Емел Рамковски поради…

Судот за човекови права во Стразбур пресудил во корист на Велија Рамковски и ќерка му Емел Рамковска, кои имаа поднесено тужби во врска со критериумите по кои бил одреден притворот и должината на притворот во предметот „Пајажина“. Во…