Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Yearly Archives

2017

Трамп: Парите на луѓето во Иран се потрошени на тероризам

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно даде поддршка за демонстрациите во Иран. Тој наведе дека конечно луѓето сфаќаат дека нивните парите се украдени од нив и се потрошени на тероризам. „Големи протести во Иран. Луѓето…

Еден полицаец е убиен, а шесторица се ранети во Колорадо

Еден полицаец е убиен, а уште шесторица се повредени во престрелка кај Денвер, во Колорадо, кога во нив пукал осомничениот кој најверојатно е застрелан. Канцеларијата на шерифот на округот Далас, на „Твитер“ објави дека осомничениот…

Путин до граѓаните: Ви Благодарам што верувате во себе и во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин им посака на Русите позитивни промени и им се заблагодари за нивната вера во Русија, за време на новогодишната телевизиска честитка. Традиционално, шефот на државата беше емитуван на телевизија во…

Нова година ќе се слави и пред затворот во Шутка

Македонското патриотско здружение „Тврдокорни“ соопшти дека вечерва ќе организира пречек на новогодишната ноќ пред истражниот затвор во Шуто Оризари. „Новогодишната ноќ пред затворот во „Шука“ ќе биде во знак на подршка на притворените…

Неработни денови во 2018-та: Само 11 денови нема да се работи, од нив 4 ќе бидат…

Во 2018 година македонските граѓани ќе имаат четири продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, четири се поврзуваат со викендот, за разлика од годинава која има седум продолжени празнични викенди. Првиот…

Иранскиот парламент на вонредна седница поради протестите

Иранскиот парламент ќе се состане на вонредна седница на 1-ви јануари, во врска со протестите во земјата. Ова го најави претседателот на Комитетот за национална безбедност и надворешна политика, Камал Дехкан Фирусабади. „Во врска со…

Путин потпиша: До 10 години затвор за закана за бомба

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се пропишува двојно поголема затворска казна за „телефонски тероризам“ – од пет, на десет години затвор. Ос септември годинава, во околу 180 руски градови се случија голем број…

Трамп: Парите на луѓето во Иран се потрошени на тероризам

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно даде поддршка за демонстрациите во Иран. Тој наведе дека конечно луѓето сфаќаат дека нивните парите се украдени од нив и се потрошени на тероризам. „Големи протести во Иран. Луѓето…

Во Москва нови закани за бомби, се евакуираат трговски центри

Четири трговски центри во Москва се евакуирани по дојава за подметната бомба. „Луѓето се евакуираат од трговските центри „Хадсон“ и „Хорошо“ поради закана од експлозија“ наведува за руската новинска агенција ТАСС неименуван извор, од…

Мајката била шокирана кога ја слушнала својата ќерка како вреска од болка. Потоа ја…

Една мајка на својата 13-годишна ќерка и купила нов мобилен телефон, но не знаела дека набрзо ќе зажали за својата одлука. Додека 13-годишната Габи разговарала на телефон, започнала да вреска од болка. Мајката потрчала во нејзината соба…

Го згмечил камион тежок 5 тона! Неколку секунди потоа, се случило нешто незамисливо!

Кога ќе доживеете некоја навистина страшна несреќа, речиси е невозможно да се извлечете живи. Но можеби постојат некои чуда кои на луѓето им помагаат кога ќе се најдат во тешки ситуации. На овој човек паднал шлепер тежок 5 тона! Не само…

Првото капење на овие близнаци го освои интернетот (видео)

Ќе се растопите кога ќе го видите првото капење на овие близнаци. По раѓањето, тие прегрнати уживаат во капењето. Од нив можеме да научиме дека животот на овој свет не мора да биде стресен. Се` што ви е потребно е некој да ве сака и…

Еве како да бидете среќни: Исфрлете ги овие работи од вашиот живот – ова е сигурен…

Иако посакуваме среќа, неретко и` го затвараме патот до нашите животи. Често тоа се несвесни акции кои со време стануваат основен облик на однесување. Тогаш среќата станува реткост во нашите животи. Експертите советуваат да го…

Забележал црна, пластична вреќа покрај ограда. Она што го пронашол внатре е страшно!…

Не постојат зборови кои би можеле да ги опишат одговорните за овој инцидент. Некој застрелал куче, го ставил во црна, пластична вреќа и го врзал за ограда. За среќа, случајни минувачи го забележале и успеале да му го спасат животот.…

Објавиле фотографија од венчавката: Не можеле да се соземат кога забележале што има на…

После долга врска млад брачен пар од Велика Британија неодамна се венчал. И тоа не би била некоја посебна вест, ако на една од фотографиите од нивната венчавка не се наоѓаше нешто спорно, пишува англиски Дејли Стар. Кога сопругата ја…

Папагали повикале пожарникари да изгаснат пожар! (видео)

Пожарникарите во Ајдах добиле повик од една куќа во која избил пожар. Тие слушнале дека некој вика „помош“ и „пожар“ и веднаш се упатиле на лице место. Меѓутоа, кога влегле во куќата која била во пламен, во неа пронашле само два…

Ја фотографирал ќерката, а кога детално ја погледнал фотката за малку ќе му застанело…

Татко и ќерка ја одбрале Јапонија за да го поминат својот годишен одмор, но никој не можел да претпостави каков шок ќе ги дочека таму. Имено, при една прошетка таткото одлучил да ја фотографира својата 5-годишна ќерка, но клога дошол…

Кученце се кара со вода! (видео)

Ова кученце не можеше да го дочека летото за да се разлади во базен. Сепак, се соочи со еден проблем. Не можеше да скокне во водата бидејќи е мало. Бесно поради тоа, реши да се „пресмета“ со водата. Погледнете...

Од бездомник до богаташ преку ноќ: „Останавме без текст“

Бездомник кој со години живеел во картонски кутии, на улиците и под мостовите на Флорида добил втора прилика и нов живот. Џон Хелински три години живеел како бездомник. Од ден на ден ситуацијата за овој 62-годишник станувала се` полоша.…