Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : астра зенека

Коронавирус + Centar

ЕМА додаде редок невролошки синдром како несакан ефект на вакцината Астра Зенека

M T
Европската агенција за лекови (ЕМА) додаде екстремно ретко невролошко нарушување, синдром Гилен-Баре (ГБС), на листата на можни несакани ефекти од вакцината против коронавирус Астра Зенека....
Коронавирус Свет

Заврши судскиот спор меѓу ЕУ и „Астра зенека“, објавени детали од договорот

M T
Европската комисија и „Астра зенека“ денеска објавија дека постигнале договор за испорака на преостанатите дози на вакцини против ковид. Ова го заврши тековниот судски спор...
Коронавирус Во тренд...

Британска студија: Заштитата со „фајзер“ и „астразенека“ почнува да паѓа по пет-шест месеци

M T
Заштитата од коронавирус по примени две дози од вакцините „фајзер“ и „астразенека“ почнува да опаѓа во рок од шест месеци, утврдија британските научници. По пет...
Бизнис

Шефот на „Астра зенека“ си купи нова луксузна куќа во австралискиот Беверли Хилс

M T
Генералниот директор на „Астра зенека“ се почести со нова куќа во отмениот кварт Мосман во Сиднеј. Населбата е еден вид австралиски Беверли Хилс, а за...
Коронавирус Македонија

Се крати рокот за ревакцина со „Астра зенека“, втора доза по шест недели

M T
Министерот за здравство Венко Филипче најави дека рокот за ревакцина со втората доза на „Астра зенека“ од 12 сега се крати на шест недели. Филипче...
Коронавирус Македонија Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Во Македонија стигнаа 100.000 вакцини од „Астразенека“, донација од Грција

M T
Грција ѝ донира 100.000 вакцини од „Астразенека“ на Македонија. Истите веднаш ќе бидат дистрибуирани по вакциналните пунктови и наменети за лица над 60 години. „Денес...
Македонија Во тренд...

По 10.000 дози од „Астра зенека“ и „Спутник“ се очекува да стигнат во следните денови

M T
В петок ќе стигнат 10.000 вакцини на „Астра-Зенека“ како донација од Хрватска, а во текот на наредната недела се очекува да стигнат и 10.000 вакцини...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Пановски: Смртноста од „Фајзер“ е поголема отколку од „АстраЗенека“

CENTAR MKD
– Оваа вакцина чини 4,5 долари, тоа е десет – единаесет пати помалку од останатите што се нудат и кај нас. Компанијата работи без профит...