Секогаш во средиштето на збиднувањата...

НАСА објави сателитски снимки: Се создава нов остров во Тихи океан

НАСА објави сателитски снимки од создавање на нов остров во Тихи океан, кое го следи веќе три години. Снимката прикажува еволуција на целосно нов остров во јужен Пацифик, наречен Hunga Tonga-Hunga Ha’apai. Островот е формиран 2014…

Еве зошто никогаш не треба да претекнувате на слепо

Еве зошто никогаш не требад да претекнувате на слепо (Видео) Модерните автомобили поседуваат низа активни и пасивни безбедносни елементи кои се грижат за секое наше возење да заврши без тешки последици. Сепак, оваа технологија е…

Само една голтка наутро: Тенот е посвеж, изгледот подмладен, црниот дроб поздрав

Црниот дроб во нашиот организам има улога на фабрика за крв. Учевствува во процесот на обновување на крвта. Исто така, помага во зајакнување и стимулација на варењето во организмот. Црнот дроб исто така ја чисти крвта и ги елиминира сите…

Еве какво време не очекува наредниве денови

Утре ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди, по одделни котлини со појава на магла. Попладне, во ноќните часови како и во сабота претпладне ќе дува засилен јужен ветер. Под влијание на нов влажен бран в сабота од…

Ќе има смеење: Сашко Коцев гостин во „Еден на Еден“ (Видео)

Ве очекува одлично издание на „Еден на Еден“ во недела на „Канал 5“ во 18:50 часот. Домаќинот Жаре го угости популарниот актер Сашко Коцев, кој секогаш има што да каже, раскаже и прераскаже. Зборуваше за најновата улога која ја доби од…

Министерството за економија излезе со соопштение – еве што ќе се случува со евтината…

Во врска со информациите дека со предлог законот за енергетика евтината тарифа за граѓаните ќе биде укината, Министерството за економија како предлагач на законот ја информира јавноста дека со новото законско решение нема да се укине…

Убава вест за земјоделците – еве што обелодени министерот Николовски

Земјоделците на кои земјоделството им е основна дејност, и ќе имаат приход до еден милион денари, персоналниот данок кој во текот на годината ќе им се задржи, ќе им биде вратен во целост на крајот на годината, информираше денеска министерот…

Уште еден напад на кучиња со повредени го потресе Скопје

На 13.12.2017 година во 11,25 часот Џ.Б.(38) од населба Илинден пријавила дека истиот ден околу 07,30 часот додека се движела по ул.19 во населбата била нападната од страна на четири кучиња скитници, при што едно од кучињата ја каснало во…

Обид за убиство ја потресе Македонија

Полициската станица Гостивар поднесе кривична пријава против Е.Х.(32) од Гостивар поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело -“убиство во обид“. На 05-ти овој месец, околу 18,30 часот во Гостивар, на улица “Тоде…

Апсење на скопскиот аеродром

На 14.12.2017 година во 01,40 часот на граничниот премин аеродром “Александар Велики“ Скопје на влез во Република Македонија со воздухоплов од Србија допатувал Л.А.Е. (57) од Белгија со белгиска патна исправа и дозвола за привремен престој…

Имал лошо претчувство во врска со овој камион, па ја извадил камерата и го снимил ова…

Имал лошо претчувство во врска со овој камион, па ја извадил камерата и го снимил ОВА! Имал лошо претчувство во врска со овој камион, па ја извадил камерата. Она што го снимил… НЕВЕРОЈАТНО! Погледнете го видеото……

Ручек за 5 минути: Рецептот кој го прегледале над 40 милиони луѓе

Ако немате идеја што да направите за ручек, ви пренесуваме едноставен рецепт за брз, но вкусен оброк. Состојки: компири; масло за готвење; јајца; брашно; сол; бибер; шунка; кашкавал Подготовка: Сварете компир во лушпа, па излупете…

Ова се новите возила на македонската полиција (Фото)

Македонската полиција денеска доби квалитетна опрема со која ги зголеми своите капацитети, а со тоа и безбедноста на границите на Република Македонија, рече министерот Оливер Спасовски на денешното доделување на донацијата од Европската…

Еве од кога да очекувате снег

До петок ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди, а се уште ќе има и појава на магла по одделни котлини. Под влијание на нов влажен бран в сабота и ноќта кон недела ќе има врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во…

Најгледаната емисија за оваа сезона: Гостуваат Игор Џамбазов и Елена Ристеска (Видео)

Во неделата во „Еден на Еден“ имавте можност да го гледате гостувањето на легендарниот Игор Џамбазов, но и на една од нашите најубави пејачки, Елена Ристеска. Според статистиките, емисијата со Игор и Елена беше најгледана за оваа сезона.…

Најмоќниот еликсир за зимските денови – лечи анемија, импотенција, главоболка, чир…

Овој рецепт ќе ви помогне кај многу здравствени тегоби! За подготовка ви се потребни: половина килограм квалитетен ливадски мед, половина килограм мелени ореви и еден лимон. Состојките треба да ги измешате во тегла во која ќе го…

Овие два хороскопски знаци до крајот на годината можат да очекуваат големи пари

Овие два знаци имаат најголеми шанси за изненаден финансиски прилив – тоа се знаците Рак и Вага. Рак Лицата родени во овој знак, ако вложиле во нешто последниве 24 месеци, до Нова година конечно ќе им се исплати. Доколку некому…

Еве какво ќе биде времето наредниве денови – синоптичарите излегоа со нова прогноза

Под влијание на јужно струење во наредните денови температурите ќе бидат релативно високи. Утре ќе преовладува облачно време, а по котлините ќе биде магливо. Во вечерните и ноќните часови, во западните и северните делови ќе има врнежи од…

Вака изгледа пеколот на земјата: Од овој затвор никој не побегнал (Видео)

Затворот Црн делфин се наоѓа во Русија на границата со Сибир. Затворениците тука се под 24-часовен надзор. Од моментот кога ќе се разбудат не им е дозволено да одмараат, седат на кревети, се до моментот додека не дојде време за спиење.…

Заев предлага заеднички компании со Косово за струјата, железницата и авиосообраќајот

Македонскиот премиер Зоран Заев на денешната средба во Приштина со бизнисмените од Косово, потсетил дека Македонија и Косово покренале иницијатива за формирање на заедничка економска зона, царинска унија и олеснување на граничните процедури…