18.8 C
Скопје
16. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БИЗНИС

РКЕ утре ќе ни стокми нови цени на горивата

Утре Регулаторната Комисија за Енергетика, како и секој понеделник ќе одлучува за новите цени ан горивата.

Измиантиот период бевме сведоци на благо намалување на цените на сите горива.

Во моментов на светските берзи цената на нафтата од типот брент се продава за 79 долари за барел.

а ова се актуелните цени:
ЕУРОСУПЕР БС – 95 80 ден/л
ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 73 ден/л
ЕУРОСУПЕР БС – 98 82 ден/л