34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Володин: Макрон и Шолц се срам за Европа

Францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц се држат за власт со сите сили, би било правилно да поднесат оставка и да престанат да се потсмеваат со граѓаните на нивните земји, изјави претседателот на Државната дума Вјачеслав Володин, коментирајќи ги резултатите од Европската Парламентарни избори (ЕП).

„Макрон и Шолц се држат до власта со последните сили. Би било правилно да поднесат оставки и да престанат да се потсмеваат со граѓаните на нивните земји“, напиша Володин на каналот Телеграм.

Според него, резултатите од изборите во Франција и Германија биле предвидливи: „економијата стагнира, има миграциска криза, земјите, спротивно на нивните национални интереси, се вовлечени во војната во Украина.

Володин додаде дека Макрон и Шолц, кои се „срам за Европа“, доживеале колапс на изборите за Европската унија.

„На гласање излегле 52,5 отсто од гласачите – најголема излезност на европските избори од 1994 година. „Националниот собир“ на Марин Ле Пен освои речиси 32 отсто од гласовите. Партијата на Макрон „Преродба“ доби двојно повеќе (15,2 отсто). „Ова е колапс на политиката на Макрон, што тој го призна со распуштање на Националното собрание и распишување вонредни парламентарни избори“, рече тој.
Претседателот на Државната дума посочи дека за партијата на Солц резултатите од овие избори се најлошите во историјата.

„Социјалдемократите освојуваат околу 14 отсто, оставајќи ги зад себе не само демохристијаните (30 отсто), туку и евроскептиците од Алтернатива за Германија (16 отсто). Владејачката коалиција на Шолац ја загуби поддршката од Германците, опозицијата веќе бара гласање за недоверба на владата или одржување вонредни избори“, заклучи Володин.