34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Фон дер Лајен: Продолжете го патувањето со оние кои се залагаат да бидат проевропски, проукраински и за владеење на правото

Главната кандидатка на Европската народна партија (ЕПП) за претседател на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен синоќа во Брисел, по изборите за Европскиот парламент (ЕП) најави дека ќе се обрати до социјалдемократите и либералите со цел да се продолжи работата за зајакнување на Европа.

По објавувањето на втората проекција за составот на новото свикување на ЕП, според која ЕПП освои најмногу гласови на изборите, а екстремно десничарските партии значително зајакнаа, Фон дер Лајен, претседател на ЕК за претходните пет години, им рече на новинарите дека и нејзината група и социјалдемократите и либералите „сакаат стабилна и силна Европа иако можеби се разликуваат по некои прашања“.

„Ова беше добар ден за ЕПП, победивме на изборите. Ние сме најсилната партија и гарант на стабилноста. Веќе утре ќе се обратиме до големите политички групи, социјалистите и демократите и групата Обнови Европа, со кои имаме Соработувавме добро во последните пет години и ќе продолжиме да го градиме тој конструктивен и докажан однос“, рече Фон дер Лајен.

Во Европскиот парламент, каде што околу 1.000 новинари ја следеа изборната ноќ, Фон дер Лајен изјави дека нејзината цел е „да го продолжи патот по кој тргнавме досега со оние кои се залагаат за проевропско, проукраинско и владеење на правото“. .

„Од утре нашата работа повторно ќе се одвива во таа насока. Силите и надвор и внатре се обидуваат да ги дестабилизираат нашите општества и да ја ослабат Европа, но ние никогаш нема да го дозволиме тоа. И затоа се борам секој ден за силна Европа“, рече претседателот на ЕК.

Таа укажа на неопходноста од соработка на ЕПП „со оние кои се истомисленици и имаат исти цели“ како таа партија и изрази уверување дека ќе успее да обезбеди широка поддршка од шефовите на држави и влади кои го сочинуваат Европскиот совет.

Според најновата проекција објавена во ЕП, ЕПП и Социјалдемократите (С&Д) остануваат доминантни сили во законодавниот дом на ЕУ. Третото место го зазеде либералната група Обнови ја Европа, а потоа следуваат две екстремно десничарски групи, Европски конзервативци и реформисти (ЕЦР) и Идентитет и демократија (ИД). Зелените и регионалните партии и партиите на умерената левица, собрани во групата Зелени/Европска слободна алијанса (Зелени/ЕФА), се најголемите губитници на изборите бидејќи изгубија значителен број мандати.