11.8 C
Скопје
24. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Шпионски дрон над Ваљево? Вучиќ: „Следниот пат кога ќе го откриеме, веднаш да се урне“

Српскиот претседател Александар Вучиќ за време на обиколката на оружјето во Батајница зборуваше за леталото што е забележано над Ваљево.

„Цело време имаме два вооружени авиони МиГ 29, а времето на реакција е 10 минути од дадениот сигнал. Авионот што вчера влезе во воздушниот простор брзо ја напушти Србија“, бил пријавен Вучиќ во Батајница.

„Нашата реакција е во согласност со сите норми“, му беше кажано на Вучиќ во Батајница, каде што денеска ќе ги посети единиците на воздухопловството и воздушната одбрана.
„Следниот пат кога ќе го откриеме, треба веднаш да го срушиме, со сите средства да ги вклучиме силите за воздушна одбрана. За да можеме да утврдиме чија е“.

Постојано активните сили за контрола и заштита на суверенитетот на воздушниот простор на Република Србија вчера во 10 часот и 39 минути над Ваљево на надморска височина од 5.500 метри откриле непознат авион.
Врз основа на наредбата на претседателот на Републиката и врховен командант на вооружените сили на Србија, Александар Вучиќ, на должност беа подигнати пар борбени авиони МиГ-29, а ракетните единици на должност за ПВД и радарски средства продолжија да следете го воздушниот простор.

При водење на дежурниот пар авиони до зоната на пресретнување, целта била изгубена од рефлексијата на радарските покажувачи. Борците продолжија со летот и ја пребараа зоната, според процедурата, со цел да ја потврдат состојбата. По пребарувањето на зоната, на дежурниот пар борбени авиони им беше наредено да се вратат на домашниот аеродром, додека останатите сили продолжија со редовно следење и набљудување на воздушниот простор.

Спонзорирано: