8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТТОП ВЕСТИ

Биткоинот имаше вредност од 33.830 евра: Вкупен обем на трговија за 24 часа 26,1 милијарди

Денес, во 15 часот на најголемата светска берза за криптовалути Binance, биткоинот имаше вредност од 33.833,97 евра.

Вредноста на биткоинот се зголеми за 1,97 отсто во последните 24 часа. Вкупниот обем на тргување со биткоин во последните 24 часа изнесува 26,11 милијарди евра. Индексот на страв и алчност (Fear and Greed Index) поврзан со биткоинот денес е на ниво од 70, во категоријата „алчност“.

Вредноста на криптовалутата итриум (ETH) се зголеми за 0,45 отсто на 1.864,38 евра, а вредноста на Binance Coin (BNB) падна за 1,78 отсто на 228,24 евра.

Биткоин (BTC), итриум (ETH), Solan (SOL), Лавина (AVAX) и Ripple (XRP) се најтргувани денес. Најголем раст денес во моментов бележат крипто валутите PIVX, YFI и RNDR.