Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото МВР на Србија
+СветВо тренд...

Масовното убиство што се случи синоќа не е прво во околината на Младеновац

Масовното убиство што се случи синоќа во околината на Младеновац не е прво во овој регион.

Да потсетиме, според досегашните информации, 21-годишен вооружен маж синоќа убил осум лица, а ранил 13. Напаѓачот У.Б. најпрвин пукал во селото Дубона, а потоа во Мали Орашје и с. Шепшин кај Младеновац. Се стравува дека најмногу жртви има во Мали Орашје.

Пред 10 години, на 9 април 2013 година, исто така во околината на Младеновац, во селото Велика Иванча, слично кривично дело извршил шеесетгодишниот Љ.Ј. Б.. Најпрвин си го убил синот, потоа 41 година, па мајка си, а ја застрелал сопругата во глава во утринските часови, во периодот од 5:30 до 5:00 часот. Потоа отишол во куќите на соседите и роднините и убил уште 11 лица, меѓу кои и двегодишно дете. Ги убил и родителите на бебето.

Кога пристигнала полицијата, тој си пукал во глава. Тогаш 12 лица починале на лице место, а едно во Ургентниот центар.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе