Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Шефот на ЦИА: Си Џинпинг нареди армијата да биде подготвена да го нападне Тајван

Шефот на ЦИА Вилијам Барнс (Вилијам Барнс) рече дека податоците на американските разузнавачки служби покажуваат дека кинескиот претседател Си Џинпинг (Си Џинпинг) наредил војската на неговата земја да биде подготвена за инвазија на Тајван до 2027 година.

Сепак, Барнс мисли дека Си во моментов се сомнева во неговиот план да го нападне Тајван со оглед на искуството на Русија во војната со Украина.

Имено, во интервју за CBS, Барнс нагласи дека САД мора сериозно да ја сфатат желбата на Кси да го контролира Тајван, дури и ако воен конфликт е неизбежен.

– Знаеме дека Кси му наредил на кинеското воено раководство да биде подготвено за инвазија на Тајван до 2027 година, но тоа не значи дека тој одлучил да започне војна во таа или некоја друга година. Нашиот суд е дека Кси и неговото воено раководство денес се сомневаат дека би можеле да извршат инвазија – изјави Брн за CBS.

Тајван и Кина се разделија во 1949 година по граѓанска војна која заврши со преземањето на контролата на копното од страна на Комунистичката партија. Самоуправниот остров делува како суверена држава, но не е признат од Обединетите нации или од некоја голема земја.

Во 1979 година, претседателот Џими Картер официјално ја призна владата во Пекинг и ги прекина меѓународните врски со Тајван. Како одговор, Конгресот го усвои Законот за односи со Тајван, создавајќи репер за продолжување на односите.

Соединетите Американски Држави постојано му даваат официјална поддршка на Тајван, иако Кина негодува на тоа и тврди дека Тајван е дел од кинеската територија. Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека американските сили ќе го бранат Тајван доколку Кина се обиде да изврши инвазија.

Белата куќа вели дека американската политика не се променила со тоа што јасно ставиле до знаење дека Вашингтон сака статусот на Тајван да се реши по мирен пат. Сепак, Белата куќа не откри дали американските сили би можеле да бидат испратени како одговор на кинескиот напад.

Барнс вели дека поддршката на САД и европските сојузници за Украина по руската инвазија во моментов може да послужи како пречка за Кина да не го нападне Тајван.

Сепак, Барнс смета дека ризиците од можен напад на Тајван само ќе растат.

– Видоа како Путин помина во Украина, тоа веројатно ќе им ги зголеми сомнежите дали треба да нападнат – коментира Барнс во гостувањето на Си-Би-Ес.