26.8 C
Скопје
13. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Повторно се тресе во Турција: Земјотрес со јачина од 4,6 степени

Турција утрово ја погоди нов земјотрес, информира Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Прелиминарните податоци покажуваат дека земјотресот бил со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала.

Тоа се случи на 28 километри северозападно од Чаглајанчерит, во провинцијата Кахраманмарас, која на 6 февруари беше погодена од разорен земјотрес од 7,7 степени според Рихтеровата скала.

Спонзорирано: