Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Прекинат криминален синџир: Користеле украински бегалци

Шпанската полиција на 22 јануари објави дека разбила криминален синџир кој управувал со три нелегални фабрики за тутун, каде што Украинците кои избегале во Шпанија по руската инвазија работеле „набиени“ во импровизирани сместувачки единици.

Бандата беше обвинета за шверц на „големи количества“ тутун, кој го користеле за правење цигари од фалсификувани марки кои се продаваат низ Шпанија, како и во соседните земји, објаснува Цивилната гарда во соопштението.

Во Шпанија се уапсени 27 лица во рамките на истрагата спроведена со помош на европската полициска агенција Европол.

Запленети се десет тони валани тутун и 3,5 милиони кутии цигари во вкупна вредност од 37,5 милиони евра, јавува Радио Слободна Европа.

Трите фабрики во винскиот регион Ла Риоха, Севиља и Валенсија беа опремени со машини за „напредна технологија“ и можеа да произведуваат 540.000 кутии цигари дневно, се вели во соопштението.

Бандата вработувала Украинци кои нередовно дошле во Шпанија или пристигнале како баратели на азил од почетокот на војната во Украина во февруари 2022 година.

Украинците живееле во фабрики, „набиени во монтажни објекти и не можеле да ги напуштат објектите за да не бидат забележани, а работеле долги часови“, се вели во соопштението.

Водачите на бандата „переле големи суми пари“ и „живееле богато“ во луксузното туристичко одморалиште Марбела на Коста дел Сол (на југ).