26.8 C
Скопје
13. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay / илустрација
КОРОНАВИРУССВЕТТОП ВЕСТИ

Кина: Повеќе од 12.600 смртни случаи од КОВИД-19 за една недела

Кина регистрираше повеќе од 12.600 смртни случаи предизвикани од коронавирусот во неделата пред прославата на Лунарната Нова Година.

Кинескиот центар за контрола и превенција на болести објави во саботата дека од 13 до 19 јануари, 12.658 лица со СОВИД-19 починале во болниците.

Најнаселената земја во светот објави 59.938 смртни случаи меѓу 8 декември и 12 јануари.

Ненадејниот прекин на кинеската политика „нулта СОВИД-19“ во декември го ослободи вирусот на 1,4 милијарди луѓе во Кина со слаб имунитет, откако беа под строги мерки откако вирусот се појави во 2019 година.

Според последните податоци, заклучно со 19 јануари, во болниците има 471.739 пациенти со Ковид-19, додека повеќе од 51.000 се во критична состојба.

Здравствените експерти стравуваат дека вирусот може да предизвика големи проблеми во селата со слаба здравствена инфраструктура.

Спонзорирано: