Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Во Кина лани се намали бројот на жители, првпат по 60 години

Населението на Кина, најнаселената земја во светот, се намали во 2022 година првпат од почетокот на 60-тите години од минатиот век, соопшти Кинеското биро за статистика.

Минатата година регистрирани се 9,56 милиони родени, а умрени се 10,41 милиони, се вели во извештајот на Државниот завод за статистика.

Населението во Кина е намалено за речиси 850.000 луѓе.

Тој пад ќе трае неколку децении, сметаат демографите, што ќе има значителни последици за економијата, општеството и пензискиот систем.