Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА СЗО: Рекорден број деца не примиле вакцина против морбили

Имунизацијата против сипаници значително се намали од почетокот на пандемијата на корона вирусот, а околу 40 милиони деца ја пропуштија вакцината минатата година, според Светската здравствена организација (СЗО) и Центарот за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ).

СЗО и ЦДЦ наведуваат дека милиони деца сега се подложни на оваа болест, која е меѓу најзаразните во светот.

Официјалните лица најавија дека во 2021 година ќе има околу девет милиони инфекции и 128.000 смртни случаи од оваа болест ширум светот.

Во соопштението се посочува на континуиран пад на бројот на вакцинирани лица, лошо следење на оваа болест и доцнење на плановите за нејзино сузбивање поради Ковид-19.

Епидемии на овој вирус се забележани во повеќе од 20 земји, што значи дека „сипаниците се непосредна закана во сите региони во светот“.

Научниците проценуваат дека најмалку 95 отсто од населението треба да се имунизира за да се спречат епидемии.

СЗО и ЦДЦ објавија дека само околу 81 отсто од децата ја примиле првата доза вакцина против сипаници, а 71 отсто втората доза. Ова е најниската стапка на имунизација против оваа болест од 2008 година.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе