Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Каришиќ од СВР Скопје има сертификат строго доверливо, полицијата го демантира пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ

Музафер Каришиќ од СВР Скопје има сертификат строго доверливо, тврдат од МВР во одговор на прашање на нашата редакција во врска со Фејсбук постот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Бране Петрушевски дека Каришиќ немал безбедносен сертификат.

-Лицето за кое прашувате на 24.01.2022, по извршени безбедносни проверки, односно по завршување на безбедносната проверка од страна на надлежните органи, добива национален безбедносен сертификат за пристап до документи со степен на класификација „Строго доверливо“ со важност до 24.01.2032. Тој и претходно (13.10.2009 година и 11.06.2015 година) го добивал истиот сертификат. Имајќи го предвид фактот што на 27.12.2019 година стапи на сила новиот Закон за класифицирани информации кој во член 41,став1,алинеја 3 и член 50, став 1 алинеја 6 (Службен весник на РСМ, бр. 275 од 27.12.2019 година) утврдува дека за издавање на безбедносен сертификат со степен на класификација „Строго доверливо“ подносителот на барањето покрај македонското државјанство потребно е да не е државјанин на држава која не е членка на НАТО, на лицето му е укажано дека доколку сака да има пристап до документи со степен на класификација „Строго доверливо“ потребно е да се откаже од државјанството на другата држава, што тој и го направил, односно се откажал од двојното државјанство, по што, на 24.01.2022 година по извршени безбедносни проверки, односно по завршување на безбедносната проверка од страна на надлежните органи, лицето добива национален безбедносен сертификат за пристап до документи со степен на класификација „Строго доверливо“ со важност до 24.01.2032 година, велат од МВР.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе