Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Османи во Барселона, денеска се гласа за членство на Северна Македонија во Унијата за Медитеранот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на покана на заменик премиерот и министер за надворешни работи Кралството Јордан Ајман Сафади, министерот за надворешни работи, Европска Унија и соработка на Кралството Шпанија, Хозе Мануел Албарес и високиот претставник и потпретседател на Европската комисја Жозеф Борел, денес ќе учествува на Седмиот регионален форум на Унијата за Медитеранот што ќе се одржи во Барселона, Шпанија.

На предметниот состанок на министрите за надворешни работи од 42 земји членки на Унијата за Медитеранот, министерот Османи ќе присуствува на свечениот чин на пристапување на Република Северна Македонија во Унијата за Медитеранот и последователно ќе земе активно учество како претставник на новата земја-членка.

На маргините на Форумот министерот за надворешни работи Османи ќе се сретне со домаќинот, министерот за надворешни работи, Европска Унија и соработка на Кралството Шпанија, Хозе Мануел Албарес, а ќе оствари и други билатерални средби со свои колеги од земјите – членки во Унијата на Медитеранот.

Унијата за Медитеранот, формирана на првиот и инаугуративен Самит на претседатели на држави на Евро – Медитеранот, одржан во Париз на 13 јули 2008 година, претставува рамка за уредување на мултилатералните односи помеѓу ЕУ и медитеранските земји кои не се дел од ЕУ.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе