Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСветВо тренд...

ГРЦИЈА ВЕЧЕРВА НЕ СПИЕ: Силен земјотрес од 6 степени го погоди Крит

Силен земјотрес од 6 степени по рихтер ја погоди Грција, во Крит, според ЕМСЦ.

Земјотресот се случил во 1 часот и 25 минути по локално време (00:25 по македонско време). Епицентарот бил во Крит, на 64 километри од Ситија.

– Се разбудив од сон, напишал граѓанин на Грција, напишал граѓанин.

– 15 секунди татнеж, силно. Типично време за земјотрес денеска, вели друг граѓанин на Грција.

– Скокнавме од кревет, многу силeн потрес со долго траење, напишал друг граѓанин.

– Беше навистина силен земјотрес и сигурно траеше 15-20 секунди, вели уште еден граѓанин. Засега нема информации за евентуална штета и жртви.