Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarCentarСветТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Снежно невреме во Америка: Нивото на снег достигна метар и пол, сообраќајот во прекин

Рана зимска бура со т.н Снежното невреме со ефект на езеро истури обилен снег во делови од западната држава Њујорк, при што се пријавени најмалку двајца загинати, прекини во патувањето и „ледена прашина“ се очекува да се зголемат во текот на викендот.

Нивото на снег во некои области е 1,5 метри. Официјални лица и експерти предупредуваат дека оваа бура има потенцијал да биде историска, дури и за регионот Бафало каде обилниот снег е вообичаен во зимските месеци, пренесува CNN.

Викендов се очекува да продолжат врнежите.

– Патувањето ќе биде исклучително тешко, ако не и речиси невозможно. Видливоста на моменти ќе биде блиску до нула со длабока снежна покривка на коловозите – предупреди локалната метеоролошка служба.

Десетици летови во и надвор од меѓународниот аеродром Бафало Нијагара се откажани поради влошување на условите на невремето, се наведува на веб-страницата на аеродромот.

Обилниот снег се очекува да продолжи да го погодува регионот Бафало рано во сабота, со малку одмор во сабота попладне додека бурата се движи посеверно.

На патиштата има возила кои се затрупани во снег. Дури и некои машини за чистење снег се заглавуваат во областите кои се најпогодени од невремето.