Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Маск бара од корисниците на Твитер да гласаат за враќањето на Трамп на мрежата

Илон Маск (Елон Маск) синоќа на Твитер објави анкета во која бара од корисниците да гласаат дали поранешниот американски претседател Доналд Трамп (Трамп) треба да биде вратен на страницата на социјалната мрежа откако претходните сопственици му забранија пристап.

Над осум милиони луѓе гласаа на анкетата за девет часа.

Претходно вчера Маск објави дека не е донесена одлука за обновување на профилот на Твитер на поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

– Новата политика на Твитер е слобода на говор, но не и слобода на дофат – напиша Маск на Твитер, додавајќи дека негативните објави кои содржат говор на омраза ќе имаат намалена видливост и дека компанијата нема да заработува од нив.