Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина+СветТОП ВЕСТИ

Западот ја критикуваше Русија: Руската инвазија е виновна за експлозијата во Полска

САД и нивните сојузници ја критикуваа Русија во Советот за безбедност на Обединетите нации поради ракетните напади врз Украина, на состанокот еден ден откако ракетата, за која НАТО рече дека најверојатно била украинска, експлодирала на полска територија.

Воената алијанса на НАТО и Полска објавија дека најверојатно станува збор за залутан проектил истрелан од украинската противвоздушна одбрана, а не за руски напад, што ги смирува меѓународните стравувања од ескалација на војната. Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека проектилот дефинитивно не е украински.

Потсетуваме, две лица загинаа при пад на проектил во полско село во близина на украинско-полската граница во вторникот.

Тоа се случи истиот ден кога Русија истрела десетици проектили врз градови низ Украина, насочени кон нејзината електрична мрежа и влошувајќи го прекинот на електричната енергија за милиони луѓе. Владата во Киев соопшти дека тоа е најинтензивниот ракетен напад во деветмесечната војна.

– Оваа трагедија никогаш немаше да се случи доколку не беше непотребната руска инвазија на Украина и нејзините неодамнешни ракетни напади врз украинската цивилна инфраструктура – ​​изјави американската амбасадорка Линда Томас Гринфилд на седницата на Советот за безбедност на ОН.

Таа додаде дека Украина има целосно право да се брани од напади.

Британските и полските амбасадори во ОН ја повторија изјавата дека руската инвазија на крајот е виновна за експлозијата во Полска.

На средбата зборуваше рускиот амбасадор во ОН Василиј Небензија.

– Одамна престанавме да бидеме изненадени од вашите обиди да ја обвините Русија за се во какви било околности, и покрај фактите или здравиот разум – рече тој.

Членовите на Советот за безбедност на состанокот, исто така, ја повикаа Русија да го продолжи договорот за жито од Црното Море, кој треба да продолжи да важи во сабота, освен ако нема приговори.

Москва го прекина учеството во договорот кон крајот на октомври, но се приклучи четири дена подоцна, намалувајќи ги стравувањата од понатамошни нарушувања на извозот на жито од еден од најголемите светски добавувачи во време на неконтролирана глобална инфлација и недостиг на храна.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе