11.8 C
Скопје
24. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БИЗНИСТЕХНОЛОГИЈАИЗБОР

Полноќен мејл на Илон Маск до вработените: Секој што нема да кликне на линкот добива отказ

Новиот сопственик на Твитер Илон Маск (Елон Маск) предупреди во средата дека целиот персонал на комуникациската платформа мора да биде „екстремно тврдоглав“ или да се соочи со отказ и дека само „вонредните перформанси ќе бидат задоволителни“.

Вработените на Твитер во полноќна е-пошта, видена од The ​​Wathington Post, дознаа дека имаат рок до четврток да одлучат дали ќе останат во компанијата.

Оние кои сакаат да продолжат да работат на новата верзија на Маск на Твитер треба да кликнат на линкот во пораката, а оние кои нема да го сторат тоа во дадениот рок автоматски ќе бидат отпуштени и ќе добијат отпремнина што одговара на три месечни плати, пренесува Јутарњи. листа.

– Во иднина, за да изградиме пробив Twitter 2.0 и да успееме во сè поконкурентен свет, ќе мора да бидеме крајно тврдоглави. Тоа ќе значи долгорочна и многу интензивна работа. Само извонредните перформанси ќе бидат задоволителни – напиша Маск.

Тогаш 51-годишниот милијардер им се заблагодари на сите што „помогнаа да се направи Твитер успешен“.

Тој додаде дека компанијата ќе биде повеќе водена од инженерството и дека оние што прават одличен софтвер „ќе го сочинуваат мнозинството од тимот“.

Е-поштата, заедно со новата политика за back-to-office, доаѓа само неколку недели откако Маск отпушти околу 50 отсто од 7.500-члената работна сила на Twitter.

Тоа беше еден од неговите први потези како шеф на Твитер, кој го купи за 44 милијарди долари на 27 октомври. Истиот ден, Маск ги отпушти извршниот директор Параг Агравал, финансискиот директор Нед Сегал, адвокатката Виџаја Гада и правниот советник Шон Еџет. Себеси стана единствен член на одборот на директори, додека сите други членови ги разреши.

По отпуштањето, основачот на SpaceX ги бранеше своите постапки, велејќи дека „нема избор“, туку мора да го намали бројот на вработени бидејќи компанијата работи со загуба од 4 милиони долари дневно.

Спонзорирано: