Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСпорт

Правила за туристите во Катар: За што можете да завршите во затвор?

Светското првенство во фудбал започнува во недела и ќе трае до 18 декември 2022 година во Катар. Доколку сте меѓу страствените фанови кои ќе го следат во живо или едноставно сакаат да знаат различни интересни факти за дестинации ширум светот, споделуваме со вас неколку корисни информации за оваа далечна и многу богата земја.

Иако зафаќа само 11.571 квадратни километри на Арапскиот Полуостров, благодарение на големите нафтени ресурси, Катар е една од најбогатите земји во светот. Просечната плата е околу 4.000 евра, па не чуди што трошоците за живот се прилично високи. За литар бензин треба да потрошите само половина евро, но за други работи ќе треба да потрошите многу пари. Шолја капучино во ресторан чини околу 5,5 евра, кутија цигари околу 7, додека ручекот за две лица чини околу 50 евра. За месечно изнајмување на гарсоњера во центарот на градот треба да издвоите околу 1.700 евра.

Алкохолот е забранет на повеќето места
Пијанството на јавни места во Катар се казнува со високи парични казни и затвор. Но, во пресрет на фудбалскиот шампионат, властите олабавија некои правила во однос на консумирањето алкохолни пијалоци. Алкохол не може да се купи во продавници, туку само во одредени ресторани, хотели и барови кои имаат посебна дозвола.

Пред и по натпреварите – но не и за време на нив – ќе може да се купи пиво на стадионот на кој ќе се играат фудбалските натпревари. Во Доха ќе биде организирана специјална фан зона каде ќе се служи алкохол за оние над 21 година. Секогаш треба да носите пасош или друг официјален документ што може да ја докаже вашата возраст. Надлежните истакнаа дека цената на пивото ќе се движи од 10 до 20 евра за чаша.

Големо не за нелегалните дроги
Катар е една од најрестриктивните земји кога станува збор за нелегалните дроги. Забрането е поседување, продажба и употреба на канабис, па дури и на некои лекови против болки и смирувачи кои се издаваат без рецепт. Неуспехот да се почитуваат овие правила може да доведе до строги казни – од депортација до години зад решетки.

Проверките на аеродромот ќе бидат исклучително детални, затоа однапред проверете што можете да понесете со себе, особено ако страдате од одредени здравствени проблеми.

Јавното покажување на наклонетост не е добра идеја
Иако во оваа земја е забрането соживот меѓу маж и жена кои не се во брак, невенчаните хетеросексуални парови сепак ќе можат да ја делат хотелската соба за време на Светското првенство. За секс меѓу двајца хомосексуалци се казнува затворска казна од една до три години. Не се препорачува јавно прикажување на нежност на улица, без разлика на брачниот статус и сексуалната ориентација.

Подгответе се за топло време
Светското првенство во Катар е првото во историјата кое не се одржува во мај, јуни или јули. Поради екстремно високите температури, настанот беше одложен за ноември и декември. Времето во овој дел од годината е попријатно, но сепак со високи температури – во просек меѓу 21 и 26 Целзиусови степени. За да им го олеснат престојот на странците во земјата, локалните власти поставија климатизери на отворено – на улици, стадиони итн.

Што да се носат?
Веб-страниците за туризам во Катар сугерираат жените и мажите да покажат почит кон локалната култура и да избегнуваат облека што открива премногу кожа.

Од посетителите се бара да изберат облека што ги покрива рамената и колената на јавни места, особено при посета на владини згради, трговски центри и слично. Од друга страна, во хотелите покрај базенот е вообичаено да се видат луѓе во оскудна облека како што се костими за капење.

Како да се однесуваме?
Во Катар однесувајте се како што би сакале туристите да се однесуваат кога ќе дојдат кај нас. Бидете љубезни во сите ситуации, почитувајте ги културните разлики, не ширете лажни гласини за земјата на социјалните мрежи и зборувајте со почит за кралското семејство.

Имајте предвид дека пцуењето и покажувањето среден прст, особено кога им се обраќате на полицајци или други владини службеници, може да резултира со одведување во полициска станица. Не се ракувајте со луѓе од спротивниот пол, освен ако тие прво не ви ја пружат раката. Избегнувајте фотографирање луѓе без претходна дозвола, како и фотографирање на воен персонал и верски места.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе