Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+СветВо тренд...

Поранешен потпретседател на САД: Ќе има подобри кандидати од Трамп на претседателските избори во 2024 година

Поранешниот заменик на поранешниот американски претседател Доналд Трамп (Трамп) и поранешниот потпретседател Мајк Пенс (Мајк Пенс) ја коментираше најавата за кандидатурата на Трамп. Пенс рече дека американските гласачи во 2024 година ќе имаат „подобар избор за претседателски кандидат од Трамп“, пренесува NBC.

Во интервјуто што беше емитувано на „World News Tonight“ на ABC претходно оваа недела, Пенс рече дека тој и неговото семејство во молитва размислуваат дали треба да се кандидира сам и дека мисли дека гласачите бараат помалку поделени политики.

– Мислам дека ќе имаме подобар избор во иднина. „Луѓето на оваа земја навистина добро се согласуваат откако ќе излезат од политиката и мислам дека сакаат да видат дека нивните национални лидери почнуваат да го одразуваат истото сочувство и великодушност на духот“, коментира Пенс.

Пенс изјави за Фокс њуз дека слушнал како луѓето велат дека сакаат земјата да оди напред. Тој рече дека Трамп бил единствениот кандидат во 2016 година кој можел да ја победи Хилари Клинтон. „Но, мислам дека различни времиња бараат различно лидерство“, рече тој.

Поранешниот државен секретар на Трамп, Мајк Помпео, уште еден потенцијален кандидат за 2024 година, се чинеше дека ги повтори забелешките на Пенс во твитот во средата наутро, велејќи: „Ни треба повеќе сериозност, помалку врева и лидери кои гледаат напред, а не во ретровизорот кои тврдат дека се жртви. “.