Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина+СветТОП ВЕСТИ

Бајден бара речиси 38 милијарди долари итна помош за Украина

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, бара од американскиот Конгрес повеќе од 37 милијарди долари итна помош за Украина.

Барањето за финансирање на администрацијата, исто како што почнаа да седат пратениците по неодамнешните избори, вклучува и 9,25 милијарди американски долари финансирање за борба против коронавирусот пред можниот зимски бран на пандемијата.

Државното финансирање истекува во средината на декември, а помошта за Украина и финансирањето за борба против коронавирус ќе бидат дел од владиниот финансиски пакет до крајот на септември 2023 година.

Лидерот на републиканците во Претставничкиот дом, Кевин Мекарти, кој би можел да стане лидер на тој дом, предупреди дека републиканците, „ако се мнозинство, нема да поддржат давање бланко чек“ на Украина. Шаланда Јанг, директорка на Канцеларијата за менаџмент и буџет на Белата куќа, рече дека повеќе од три четвртини од 40 милијарди долари одобрени од Конгресот за Украина на почетокот на оваа година се веќе платени или обврзани.

Администрацијата на Бајден побара поддршка од вкупно 37,7 милијарди долари. Предложената помош за Украина вклучува 21,7 милијарди долари за воена, разузнавачка и друга одбранбена поддршка, 14,5 милијарди долари за хуманитарна помош и за помош на функционирањето на украинската влада, 900 милиони долари за здравствена заштита и услуги за поддршка на Украинците кои живеат во САД и 626 милиони долари за нуклеарна помош. безбедносна поддршка на Украина и модернизација на стратешките нафтени резерви, пренесува Слободна Европа.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе