Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Зеленски вели: Ова е пораката на Русија до Индонезија, Кина и Индија, светот мора да одговори

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека руските ракетни напади врз Украина се порака до Москва дека нема интерес да стави крај на војната што трае од 24 февруари.

Зеленски рече дека биле лансирани вкупно 90 проектили кои ја оштетиле енергетската инфраструктура, како и деловните и станбените згради.

– А кога се случи тоа? Штом заврши првиот ден од самитот на Г20 во Индонезија. Русија се зборува за мир, но таа истрелува проектили како одговор. Се зборува за глобални кризи предизвикани од Русија, а како одговор лансира ирански беспилотни летала. Им се нудат десет опции за завршување на војната, а таа истрела десетици проектили – рече Зеленски.

Тој изјави дека последните руски напади доведоа до затемнување низ целата земја.

– Ова е одговорот на Русија до Индонезија, Индија, Кина и сите други земји кои зборуваа за потребата од завршување на војната. Русија му кажува на светот дека сака да продолжи. Сега е време светот да одговори – рече Зеленски.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе