Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСветВо тренд...

Мештаните во Полска: Ракетите дојдоа една по друга, а секунда подоцна имаше силен удар

Во селото Пржеводова (Пржеводова), кое се наоѓа на полско-украинската граница, синоќа одекнаа силни експлозии по падот на два проектила.

Полска тврди дека ракетите се од руско производство. Жителите на ова село се во шок. Новинарите од водечкиот полски весник Газета Виборча беа на местото на ракетната несреќа и разговараа со локалното население.

Пржеводов е само пет-шест километри оддалечен од украинската граница додека врана лета.

Локалните жители велат дека проектилите паднале на машина за сушење жито во близина на фарма управувана од италијански претприемач. Таму има и неколку станбени згради. Нешто пред 16 часот над селото се слушнале два силни свирежи, раскажуваат мештаните.

– Дојдоа еден по друг и секунда подоцна слушнав два силни истрели. Бев вкочанет од страв. Никогаш во животот не сум слушнал такво нешто – рекол 60-годишниот фармер Станислав Иванејко.

Полскиот весник пишува дека во експлозијата загинале двајца негови соселани, надгледникот на фармата Богдан и неговиот сосед, тракторист кој неколку минути пред експлозијата возел приколка полна со пченка.

Проектилот удрил во големи размери и целосно ја уништил машината за сушење жито до неа. На местото на падот се формирал кратер длабок два метри, што може да се види и од видеата на социјалните мрежи.

Според мештаните, вториот проектил паднал на околу стотина метри и експлозијата не предизвикала никаква штета бидејќи на таа локација никој не живее. Луѓето со кои разговараше новинарите на Gazeta Wyborcza не се сомневаат и велат дека ракетите се руски. Некои велат дека вистинската цел можела да биде пругата што минува низ Белц, место на украинската страна на Пржеводов околу десет километри додека врана лета.

По пристигнувањето, полицијата ја блокирала целата област и го ограничила пристапот до фармата. На 500 метри од влезот беа поставени контролни пунктови, а во воздух беше испратен и дрон. Во градот Хрубиесов (Хрубиесов), на педесетина километри од местото каде што падна проектилот, беше формиран кризен штаб. Градоначалничката Марта Мајевска (Мајевска) ги повика луѓето да не ја коментираат ситуацијата на социјалните мрежи и апелираше дека е непотребно да се подгреваат емоциите.

– Ве молиме почекајте официјални известувања и оставете ги надлежните да си ја завршат работата. Да не шириме непотврдени информации за причините. Да бидеме мирни, да не шпекулираме и да создаваме сензации. Да го почекаме официјалното известување преку каналите за комуникација на државната администрација. Со ова изразувам сочувство до семејствата на починатите – објави таа на социјалните мрежи.