Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСветТОП ВЕСТИ

„ЌЕ ЈА БРАНИМЕ СЕКОЈА ПЕДА НА ТЕРИТОРИЈАТА НА НАТО!“: Руски ракети истрелани кон Полска, се огласија земјите од Алијансата

Откако два проектили од Украина паднаа на територијата на Полска, следеа реакциите на земјите членки на НАТО.

Две ракети се оддалечија од Украина и паднаа на полска територија во близина на градот Пжеводов, на границата со Украина. Според првичните информации, загинале две лица, а полскиот премиер Матеуш Моравјецки наводно свикал итен состанок со владини претставници за националната безбедност и одбрана, изјави владин портпарол на Твитер.

Членките на НАТО остро реагираа на настаните во Полска, наведувајќи дека во консултација со сојузниците „ќе ја бранат секоја педа од територијата на НАТО алијансата“.

Асошиетед прес понатаму објави дека американски разузнавач потврдил дека руски ракети паднале во Полска, каде што се наоѓаат две лица.

Премиерот Виктор Орбан посочи дека Унгарија го свикува Советот за одбрана.

И унгарските власти најавија дека го свикуваат својот совет за одбрана, објави на Твитер владиниот портпарол Золтан Ковач.

„Најзагрижувачки се најновите вести од Полска. Тесно се консултираме со Полска и другите сојузници. Естонија е подготвена да ја брани секоја педа од територијата на НАТО. Целосно сме солидарни со нашиот близок сојузник Полска“, потврди Министерството за надворешни работи. на Естонија.

Летонскиот министер за одбрана Артис Пабрикс објави на Твитер за рускиот ракетен напад врз Полска, пишувајќи:

„Моето сочувство до нашите полски браќа по оружје. Криминалниот руски режим истрела проектили кои не само што ги таргетираа украинските цивили, туку и паднаа на територијата на НАТО во Полска. Летонија е целосно со полските пријатели и го осудува ова злосторство“, напиша летонскиот министер .

Ракети на Русија врз членката на НАТО, Полска: Драма во земјата, има мртви (фото)