14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Лавров: Немаме за што да разговараме со Западот

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров даде изјава за новинарите во Бали по состанокот на Г20.

Русија е подготвена да преговара со Турција и Украина во врска со извозот на жито, рече Лавров, но останува нејасно кога и каде би можеле да се одржат преговорите.

„Ако Западот не сака преговори, туку победа на Украина над Русија на бојното поле, тогаш веројатно немаме што да разговараме со нив. Со таквиот пристап тие не и дозволуваат на Украина да го започне мировниот процес“, рече Лавров.

Можеби ќе ве интересира

Гутереш: Ќе разговарам во Њујорк со Лавров

M T

Путин до Западот: Нема да дочекате распад на Русија

M T

Кадиров: Ги почитувам Украинците, жалам што не разбираат дека Западот ги искористува

M T

Путин: Западот слабее, а Азија е иднината

M T

Лавров: Европските политичари се патетични со тоа што ги ограничуваат визите за Русите

M T

Путин: Тоа што го прави Западот е глупаво

M T