16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » лавров
Свет

Блинкен и Лавров разговараа за размена на затвореници

M T
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека имал искрен разговор со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Разговорот, инициран од Блинкен, бил обид да...
Бизнис Свет

Лавров во Египет: Гарантирам испорака на руско жито

M T
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров понуди цврсти гаранции за испораките на руско жито во Египет за време на посетата на Каиро во неделата,...
Свет

Во иста просторија Лавров и критичарите на Москва – Украина во фокусот на Г20 во Индонезија

M T
Индонезија денеска ги повикаа членките на Г-20 да помогнат да се стави крај на конфликтот во Украина, на самитот на министрите за надворешни работи на...
Свет

Лавров пречекан со традиционално јадење со кисело млеко

M T
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров е во работна посета на Монголија. На аеродромот во Улан Батор рускиот дипломат беше пречекан со традиционално јадење...
Свет

Лавров: Европа се покорува на ставовите наметнати од Америка

M T
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека самитот на НАТО во Мадрид уште еднаш покажа дека земјите-членки очекуваат безусловна послушност. Лавров со порака...
Свет

Захарова за забраната за летање на Лавров: Вие сте себични!

M T
Земјите што ја опкружуваат Србија го затворија небото за авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, со што затворија уште еден канал за...
Свет

Лавров ја откажа посетата на Белград, Македонија една од земјите што не дозволува лет

M T
Рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров ја откажа утрешната посета на Белград, откако Македонија, Црна Гора и Бугарија го забранија неговиот лет. Портпаролката на руското...
Свет

Лавров: Москва го цени објективниот став на Кина за Украина

M T
Москва ја цени објективната позиција на Кина за Украина, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Високо ја цениме избалансираната, непристрасна позиција на...
Свет

Лавров ги отфрли шпекулациите дека претседателот Владимир Путин е болен

M T
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги отфрли шпекулациите дека претседателот Владимир Путин е болен. – Не мислам дека разумните луѓе можат да видат...
Војна во Украина Свет

Лавров: Донбас е безусловен приоритет за Русија

M T
Ослободувањето на украинскиот Донбас е „безусловен приоритет“ за Москва, додека другите украински територии би можеле сами да одлучуваат за својата иднина, изјави рускиот министер за...
Свет

Сергеј Лавров: Односот на западните земји е арогантен и груб

M T
Односот на западните земји кои бараат од другите земји да се приклучат кон санкциите против Русија е арогантен и груб, смета рускиот министер за надворешни...
Свет

Гутереш ќе се сретне со Путин и Лавров во Москва

M T
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска во Москва ќе разговара со рускиот претседател Владимир Путин и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, по повод...
Свет ТОП ВЕСТИ

Лавров: Опасноста е голема, ризикот од нуклеарна војна е сериозен

M T
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија се обидува да ја отстрани заканата од нуклеарна војна и предупреди дека заканата од Трета...
Војна во Украина Свет Во тренд...

Лавров ја откри вистинската цел на Русија

M T
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за државната телевизија „Русија 24“ рече дека ставот на Русија е променет и дека повеќе нема...
Свет

Лавров пристигна во првата посета на Кина од почетокот на руската инвазија на Украина

M T
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во Кина, што е негова прва посета на земјата откако Русија ја започна инвазијата на Украина на...
Војна во Украина Свет Во тренд...

Лавров: „Русија објави тотална војна“

M T
Русија објави тотална војна, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров „Темата за воената биолошка активност на САД ќе стане постојана тема во Советот...