Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : лавров

Свет

Лавров: НАТО ја префрла одговорноста за Авганистан на регионот

M T
НАТО ја избегнува одговорноста за своето 20-годишно присуство во Авганистан и очекува соседните земји да го прифатат и да ги решат постојните проблеми, изјави рускиот...
Свет

Лавров: Русија нема намера да биде посредник во Авганистан

M T
Русија нема намера да се предлага како посредник во преговорите меѓу талибанците и другите политички сили во Авганистан, рече рускиот министер за надворешни работи, Сергеј...
Свет

Лавров со порака: Сценаријата осмислени од Западот нема да поминат

M T
Москва ги забележува секојдневните обиди на западните земји да се мешаат во внатрешната и надворешната политика на Русија, изјави министерот за надворешни работи на Русија,...
Свет

Лавров: Западот наметнува свои правила наместо меѓународното право

M T
Западните земји ги наметнуваат своите правила за замена на постојните инструменти на меѓународното право и со тоа потврдуваат дека се обидуваат да го укинат законот...
Свет

Лавров: Русија го поддржува повикот на ОН за глобален прекин на огнот во услови на пандемија

CENTAR MKD
Русија го поддржува повикот на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, за глобален прекин на огнот во услови на пандемија на коронавирус, посочи рускиот министер...