11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Путин до Западот: Нема да дочекате распад на Русија

Претседателот на Русија, Владимир Путин, денеска, по завршувањето на самитот на Шангајската организација за соработка, одговараше на актуелните прашања на новинарите.

„Со децении Западот ја негува идејата за распаѓање на Русија“, рече Путин.

„Западот нема да чека распад на Русија“, додаде рускиот претседател.

Тој рече дека Западот се обидел да создаде „антируска енклава во Украина со цел да ја собори Русија“. За да се спречи тоа, беше почната специјална воена операција, додаде тој.

„Русија засега воздржано одговара на украинските напади врз нејзината инфраструктура и терористичките напади во Киев“, изјави рускиот лидер.

Во врска со контраофанзивата на Киев, Путин рече: „Ќе видиме како ќе заврши“.

За да се одржи средбата со украинскиот претседател Володимир Зеленски, Киев мора да се согласи на преговори.

„Ердоган предлага средба со Зеленски мислејќи дека таа може да има позитивен резултат“, рече Путин.

„Киев не сака преговори, туку сака да ги решава проблемите со воени средства – продолжи“, рече Путин.

Тој исто така додаде дека основната цел на руската агресија или, како што вели, специјалните воени операции, е ослободување на Донбас.

„Руската офанзива во Донбас не запира, но не брзаме“, рече Путин, пренесуваат медиумите.

Можеби ќе ве интересира

Чешка пак им порача на своите граѓани да ја напуштат Русија

M T

Бербок го обвини Путин за терор

M T

Лавров: Западот мора да стане свесен за новата реалност

M T

Зеленски потпиша указ за неможност за преговори со Путин

M T

Путин повика да се посвети посебно внимание на безбедноста на децата од новите региони

M T

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

M T