36.8 C
Скопје
23. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

97.004 македонски граѓани примиле барем една доза од вакцините

Вупно 97.004 македонски граѓани до саботата на полноќ добиле барем една доза на вакцина против ковид 19 покажува веб страницата ковид19вакцинација.мк, која ја публицира Министерството за Здравство.

Според информациите досега интерес за вакцинирање искажале 279,909 лица.

Неофцијално нешто повеќе од 20.000 лица добиле и втора доза на вакцините.

Дневно во Македонија се вакцинираат по над 10.000 граѓани, откако пристигнаа кинеските вакцини.

Во Македонија покрај имунизацијата со кинсеските вакцини, претходно беше вршена вакцинација и со Спутник V, Астразенека и Фајзер.

Следниот период се очекуваат и нови количини на вакцини и тоа се очекува уште една огромна пратка од Кина со околу 500.000 дози вакцини од втората кинеска вакцина.