36.8 C
Скопје
23. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет Во тренд...

Драматични бројки на дневно заразени од коронавирус во Светот – 817.000 нови случаи, починаа над 13.400 лица за 24 часа

Во последните 24 часа во светот се регистрирани повеќе од 817 000 пациенти со вирус на корона, а починаа околу 13 400 лица, соопшти денеска Светската здравствена организација.

Повеќе од половина од новите случаи се откриени во Југоисточна Азија, вклучително и Индија (423.364). 205.327 случаи се потврдени во Северна и Јужна Америка, и 124.715 во Европа, пренесува.

Најголем број случаи се уште е регистриран во САД, повеќе од 32 милиони, по што следи Индија со речиси 22 милиони заразени и Бразил, каде се потврдени 15 милиони случаи.