16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » бубрези
Свет Здравје

Драматичен пад на трансплантацијата на органи во светот

M T
Бројот на трансплантација на цврсти органи опадна драстично ширум светот помеѓу 2019 и 2020 година како резултат на пандемијата на коронавирус, откри најновото истражување. Како...
Македонија

МЗ: Во тек е трансплантација на срце и бубрези на клиниките за Кардиохирургија и Урологија

M T
Министерството за здравство информира дека утрово, на клиниките за Кардиохиругија и Урологија започна трансплантација на срце и бубрези од починат донор. По интензивни подготовки во...
Centar Здравје Во тренд...

Не страда само црниот дроб: Алкохолот многу лошо влијае и на уште еден орган

M T
Познато е дека алкохолот лошо влијае на црниот дроб, но лошо влијае и на бубрезите. Специјалист објаснува како консумирањето алкохол може долгорочно да ги оштети...
Македонија

На Клиниката за урологија во тек се две трансплантации на бубрези од починат донор

M T
На Клиниката за урологија утрово започнале две трансплантации на бубрези од починат донор, по направената експлантација на органите која завршила во доцните ноќни часови, информираат...