17.8 C
Скопје
23. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » чај
МОЗАИКЗДРАВЈЕ

Еве како пиењето чај може да ја намали смртноста

M T
Пиењето чај потенцијално може да доведе до помала смртност, покажува едно истражување. Според научниците, во споредба со оние кои не пијат чај, оние кои консумираат...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

ВНИМАВАЈТЕ – Овој чај често се конзумира, а може да биде штетен за црниот дроб

M T
За време на сезоната на вируси, ние често консумираме чаеви, а многумина немаат мерка во тоа. Претпоставката на повеќето луѓе е дека чаевите се здрави...
МОЗАИКЗДРАВЈЕ

ВНИМАТЕЛНО СО ЧАЕВИТЕ – Еден вид чај го зголемува ризикот од добивање рак на речиси сите органи

M T
Вкусна шолја чај е ритуал на многу луѓе наутро или попладне, како замена за кафе или едноставно од љубов кон овие ароматични пијалоци. Сепак, истражувањата...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

Еве зошто не треба често да се конзумира чај од жалфија

M T
Жалфијата е исклучително здрава, но само ако се користи како што е пропишано. Листовите на жалфија се полни со антиоксиданси кои имаат антиинфламаторни својства и...
МОЗАИКЗДРАВЈЕ

Помага при надуеност, но тоа не е се: Еве зошто е добро да пиете чај од глуварче

M T
Чајот од глуварче има бројни здравствени придобивки, а проблемите со варењето и превенцијата од инфекции на уринарниот тракт се само некои од нив. Кога луѓето...
ЗДРАВЈЕ

Чај кој ја “решава” кашлицата преку ноќ: Доволни се само неколку ловорови листови за да изгледате како нови

M T
Дали некогаш сте се запрашале зошто ловоровиот лист се става практично во сите јадења – поради неговата неверојатна лековита моќ. Верувале или не, чајот од...
ТЕМАЗДРАВЈЕИЗБОР

Овој напиток од само четири состојки природно го зајакнува имунитетот

M T
Сезона е на настинка и грип, затоа бидете подготвени. Зајакнете го вашиот имунитет природно со овој моќен напиток што можете да го направите дома. Ви...
ТЕМАЗДРАВЈЕ

Пет бенефити на чајот од камилица

M T
Камилицата помага за подобар сон и за работата на дигестивниот систем Чајот од камилица е популарен пијалок со повеќе здравствени придобивки. Камилицата е растение кое...