14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МозаикЗдравје

Намирница која секојдневно ја конзумираме, а е штетна за ЦРНИОТ ДРОБ И КРВТА: Избегнувајте ја колку што е можно повеќе

Минимизирајте го внесот на оваа храна.

Црниот дроб е исклучително важен орган во нашето тело бидејќи ги чисти и обработува сите материи кои ги внесуваме преку храната, па со право го носи епитетот на чистач на телото. За да го одржувате што подолго во добра состојба и за да може непречено да работи, важно е да избегнувате храна која може лошо да влијае на него.

Храна која може да делува исклучително лошо е фруктозата. Добро познат факт е дека прекумерното внесување на фруктоза го зголемува ризикот од развој на дијабетес тип 2, но малку е познато дека тоа може да го загрози и здравјето на црниот дроб.

Фруктозата е шеќер кој се наоѓа во овошјето како јаболка, банани, цреши, лубеници, круши итн. Покрај тоа, таа е составен дел на многу видови индустриски преработена храна. Ги има во купените сокови, но и во млечните производи, дури и во солената храна. Ако обрнете внимание, тоа ќе го видите на многу декларации, дури и на оние на кои не би помислиле.

АХА (Американската асоцијација за срце) препорача само 6 отсто од вкупниот број калории да се додаваат во шеќерот. Постои мислење дека жените треба да внесуваат околу 100 калории дополнителен шеќер дневно (тоа е приближно 25 грама), а мажите 150 калории (или 36 грама).

Некои од другите намирници кои негативно влијаат на црниот дроб и можат да го оштетат се алкохолот, пржената храна, пецивата што содржат бело брашно, храната богата со сол итн.

Можеби ќе ве интересира

Оваа НАМИРНИЦА ја јадеме за подобар имунитет, а предизвикува ГОЛЕМА непријатност: Може да му наштети на организмот, особено на оваа група луѓе

M T

Заборавете на АЛКОХОЛОТ, ова е НАЈЛОШИОТ пијалок за вашиот црн дроб

M T

Симптом што никогаш не би го поврзале со замастен црн дроб: НОЌЕ се влошува, не смеете да го игнорирате

M T

ВНИМАВАЈТЕ – Овој чај често се конзумира, а може да биде штетен за црниот дроб

M T

Внимание: 9 знаци кои предупредуваат дека вашиот црн дроб е полн со токсини

M T

Евтина и совршена намирница за намалување на холестеролот

M T