21.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Внимание: 9 знаци кои предупредуваат дека вашиот црн дроб е полн со токсини

Улогата на црниот дроб во телото е исклучително важна. Метаболичката и хемодинамската улога е особено важна. Од метаболичките функции посебно значење имаат синтезата на плазма протеините, детоксикациската функција на црниот дроб и функцијата на создавање жолчка.

Прави добар холестерол и жолчка. Ги отстранува токсините од целиот крвоток, како што се билирубин и амонијак. Црниот дроб служи и како еден вид „складиште“ за разни витамини и минерали – особено за железо и витамин А.

Знаци дека можеби имате проблем со црниот дроб:

Лош здив
Лошиот здив е поврзан со проблеми со црниот дроб, иако често може да се поврзе со стомачни проблеми.

Поспаност
Не можете да се наспиете, се чувствувате поспано цело време и тешко се концентрирате? Акумулацијата на токсини во вашето тело може да доведе до тоа црниот дроб да нема капацитет да се бори со големи количини на токсини и тешко е да произведе енергија што би ве водела во текот на денот. Поради тоа се чувствувате како да ви е многу тешко да останете будни.

Жолтица
Најголем и прв знак дека црниот дроб ви е проблематичен е промената на бојата на кожата. Кожата на лицето и очите пожолтуваат. Ова се случува затоа што телото повеќе не е во состојба да произведе доволно билирубин.

Алергии и проблеми со кожата
Ако токсините не се исфрлат од телото на време, црниот дроб има други механизми за ослободување на токсините. Обично делува преку кожата. Чудна кожа или алергии, меѓу другото, може да бидат предупредување за вашиот црн дроб.

Надуеност и гасови
Црниот дроб не лачи доволно ензими потребни за разградување на хранливите материи.

Болка
Болката во црниот дроб е предизвикана од зголемен црн дроб и обично се чувствува под десната страна на ребрата. Зголемениот црн дроб врши притисок врз ребрата и околните органи. Се наоѓа под последното десно ребро.

Дебелеење
Црниот дроб не може правилно да ги апсорбира хранливите материи.

Темна боја на урината
Кога урината ви е темна, тоа обично значи дека имате многу висока концентрација на токсини во вас. Црниот дроб претходно не бил во можност да ги обработи и излачува овие токсини.

Конфузија
Поради дисфункција на црниот дроб, телото автоматски испраќа повеќе крв во црниот дроб од вообичаено за да го заштити, што може да доведе до конфузија и таканаречена „магла“ во главата.

Можеби ќе ве интересира

4 хороскопски знаци кои се најпопустливи родители: Тие ја играат улогата на „добриот полицаец“

M T

Овие хороскопски знаци се заљубуваат во физичкиот изглед, а не во срцето

M T

Три хороскопски знаци кои оставаат впечаток на силни, а всушност се многу нежни

M T

Заборавете на АЛКОХОЛОТ, ова е НАЈЛОШИОТ пијалок за вашиот црн дроб

M T

Овие хороскопски знаци имаат шанса да станат директори – За бизнисот ставаат се на КОЦКА

M T

ОВИЕ ЗНАЦИ ГИ ОЧЕКУВА СРЕЌА ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ! – Ќе имаат ГОЛЕМА заработка

M T