10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Радев
СВЕТ

Василев попладнево кај Радев, се’ уште не се знае дали успеал да обезбеди мнозинство

M T
Бугарскиот претседател Румен Радев денеска во 17 часот ќе го прими кандидатот за премиер Асен Василев, предложен од најголемата пратеничка група во Народното собрание –...
МАКЕДОНИЈА

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

M T
Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател, Румен Радев, прашан за посетата на премиерот Кирил Петков во Северна...
СВЕТ

Советот за безбедност на Радев во карантин по расправата за Македонија

M T
Главниот државен здравствен инспектор на Бугарија Ангел Кунчев, објави дека сите учесници во Консултативниот совет на претседателот Румен Радев по вчереашната седница се во самоизолација....
СВЕТ

Радев: Северна Македонија треба да го промени Уставот и да не ги дискриминира македонските Бугари

M T
Република Северна Македонија треба да го промени својот устав. Ова го изјави бугарскиот претседател Румен Радев за „Еурактив“. Според него, ова ќе биде чекор кон...
СВЕТ

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

M T
Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател, Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на консултациите кои почнуваат денеска пред...
МАКЕДОНИЈА

Радев очекува дијалогот со Скопје да доведе до конкретни резултати

M T
Бугарија очекува дијалогот со Македонија да доведе до конкретни резултати. Ова го изјави претседателот Румен Радев во телефонскиот разговор со Оливер Вархеj, одржан на иницијатива...
МАКЕДОНИЈА

Радев: Десетиците изгубени животи се непростлива загуба за нашите братски земји

M T
Претседателот на Бугарија, Румен Радев, му изрази сочувство на македонскиот претседател Стево Пендаровски за тешката сообраќајна несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 46 луѓе....
МАКЕДОНИЈА

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

M T
Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република Северна Македонија со бугарска самосвест,...
СВЕТ

Радев го свикува Националното собрание, на партиите им порача да најдат начин за соработка

M T
Откако резултатите од изборите и распределбата на местата во новиот парламент беа објавени, бугарскиот претседател Румен Радев најави дека ќе го свика 46-то Национално собрание...
МАКЕДОНИЈА

Радев: Ги издржавме притисоците, патот на Северна Македонија зависи само од дијалогот со Бугарија

M T
Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го изјави бугарскиот претседател, Румен Радев,...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски и Радев заедно ќе патуваат во Ватикан за манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“

CENTAR MKD
Претседателот Стево Пендаровски од утре, 26 мај, ќе престојува во посета на Италијанската Република и Светата Столица по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св....