23.8 C
Скопје
29. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » петков
Свет

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

M T
Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие 6 месеци, ми беше чест...
Свет

Петков ја поднесе оставката до Владата

M T
Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата. Оставката е поднесена по курир, велат од прес-центарот на Народното собрание. Петков рано изутрината пристигна во...
Македонија Во тренд...

Захариева: Петков требаше поодговорно да се однесува за Северна Македонија

M T
Немањето став повеќе од една недела за францускиот предлог за регулирање на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија ги влоши работите. Ова за „БГНЕС“ го...
Македонија

Кирил Петков: Ќе си го одржам зборот за Северна Македонија, уморен сум од кукавици!

M T
Неколку часа пред состанокот на Европскиот совет во Брисел, премиерот во оставка Кирил Петков увери дека ќе го одржи зборот и ќе ја остави одлуката...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Петков ќе го достави до бугарското собрание францускиот предлог за укинување на ветото

M T
Бугарскиот премиер Кирил Петков до Народното собрание ќе го испрати францускиот предлог за укинување на ветото на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство...
Македонија

Генчовска: Петков предложи тотална ревизија на Рамковниот став, ние го одбивме

M T
Премиерот Кирил Петков испрати предлог со кој практично целосно се ревидира Рамковниот став донесен од Народното собрание и Владата, но тој беше одбиен од МНР,...
Свет

Петков: Солидарни сме со санкциите кон Русија и го подготвуваме енергетскиот систем за планот „Б“

M T
Бугарскиот премиер, Кирил Петков ги коментираше тензиите меѓу Русија и Украина, најавените европски санкции, можната закана за енергетските извори и позицијата на Бугарија. Тој рече...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

M T
Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“, каде што ги...
Македонија

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

M T
Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател, Румен Радев, прашан за посетата на премиерот Кирил Петков во Северна...
Македонија Во тренд...

Премиерите Ковачевски и Петков одржаа пленарен состанок во присуство на делегациите од двете земји

M T
Во рамки на официјалната посета на делегацијата од Република Бугарија, во Владата на Република Северна Македонија се одржа пленарен состанок на премиерите на Северна Македонија,...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Мицкоски коленичеше пред Борисов, му се сили на Петков

M T
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред посетата на бугарскиот премиер, Кирил Петков во медиуми се претставува како силен патриот и се фали како ќе...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Премиерот Ковачевски го пречека премиерот Петков на првата официјална посета на нашата земја

M T
Со државна церемонија пред платото на Владата, претседателот на Владата Димитар Ковачевски, го пречека премиерот на Република Бугарија Кирил Петков кој пристигна во еднодневна официјалната...
Македонија

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитка до Ковачевски

M T
Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на неговиот македонски колега, Димитар Ковачевски, наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската евроинтеграција останува конзистентна и...
Македонија

Петков: Со Северна Македонија ќе разговараме за правата на Бугарите, инфраструктурата, интеграцијата и историјата

M T
Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање вчерашната седница на Советот за национална безбедност ја оцени како навремена и корисна дискусија. Според него, таа покажала дека...