19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » европска перспектива
Македонија

Османи: Европската перспектива на Западен Балкан – најсигурна инвестиција во стабилноста на регионот

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на 30 ноември и на 1 декември 2021 година учествуваше на редовниот состанок на министрите за надворешни работи на...
Македонија

Димитров-Кофод: Европската перспектива на Северна Македонија мора да се реализира според одлуката на Советот на ЕУ

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Кралството Данска Јепе Кофод, во рамки...
Свет

Курц: Самитот во Берлин ќе ја потврди европската перспектива на Западен Балкан

M T
Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека Западен Балкан е во непосредна близина на Австрија и дека Австрија е многу заинтересирана за стабилноста и европската иднина...
Македонија

Радев: Ги издржавме притисоците, патот на Северна Македонија зависи само од дијалогот со Бугарија

M T
Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го изјави бугарскиот претседател, Румен Радев,...