19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикЗдравје

По 21 година, откриено нешто чудно во крвта на астронаутот: „Ова е изненадувачки“

Кога ги испитувале децениските примероци на крв од 14 астронаути на НАСА кои летале на мисиите на Спејс шатлот помеѓу 1998 и 2001 година, истражувачите откриле дека примероците од сите 14 астронаути покажале мутации во нивната ДНК.

Иако овие мутации се веројатно доволно ниски за да не претставуваат сериозна закана за долгорочното здравје на астронаутите, истражувањето ја нагласува важноста на редовните здравствени прегледи за астронаутите, особено кога тие започнуваат подолги мисии на Месечината и пошироко во наредните години.

Специфичните мутации, како што е утврдено во новата студија, се карактеризираат со висок процент на крвни клетки кои потекнуваат од еден клон, феномен наречен клонална хематопоеза.

Мутациите како оваа може да бидат предизвикани од изложеност на прекумерно ултравиолетово зрачење и други форми на зрачење, вклучително и хемотерапија.

Во овој случај, истражувачите се сомневаат дека мутациите би можеле да бидат резултат на вселенско зрачење.

„Астронаутите работат во екстремно опкружување каде што многу фактори може да резултираат со соматски мутации, најважното вселенско зрачење, што значи дека постои ризик овие мутации да се развијат во клонална хематопоеза“, рече водечкиот автор Дејвид Гукасијан, професор по медицина на школата Ајкан.

Темата за здравјето на астронаутите е поважна од кога било досега. Само минатата година, НАСА предложи промена на границите на радијација на кои можат да бидат изложени нејзините астронаути за да го заштитат нивното здравје.

Накратко, агенцијата се обидува да им дозволи на помладите астронаути да бидат изложени на релативно поголеми количини на радијација од постарите астронаути и да ја елиминира разликата помеѓу мажите и жените.

Примероците од крв за оваа најнова студија беа собрани од 12 мажи и двајца астронаути десет дена пред нивниот лет и на денот на нивното слетување. Примероците потоа биле криогенски складирани на -112 степени целзиусови околу две децении.

Мутациите забележани во примероците од крвта личат на видот на соматски мутации што ги гледаме кај постарите луѓе – што е само по себе интересно, имајќи предвид дека просечната возраст на астронаутите била само 42 години.

„Иако клоналната хематопоеза што ја набљудувавме беше релативно мала по големина, фактот што ги набљудувавме овие мутации беше изненадувачки со оглед на релативно младата возраст и здравјето на овие астронаути“, рече Гукасијан.

„Присуството на овие мутации не мора да значи дека астронаутите ќе развијат кардиоваскуларни болести или рак“, додаде тој, „но постои ризик тоа да се случи со текот на времето преку постојана и продолжена изложеност на екстремната средина на длабоката вселена“.

Затоа, Гукасијан и неговиот тим препорачуваат НАСА редовно да ги проверува астронаутите за овој тип на мутации. Научниците долго време шпекулираат за многуте здравствени ризици со кои се соочуваат астронаутите кога поминуваат подолги временски периоди во вселената – и колку повеќе дознаваме, толку подобро можеме да ја обезбедиме нивната долгорочна безбедност.

Можеби ќе ве интересира

Недостаток на железо во крвта: Жените во репродуктивен период се изложени на особен ризик од анемија

M T

Со овие 5 начини можете природно да го регулирате шеќерот во крвта

M T

Овие 5 симптоми откриваат дали имате висок шеќер во крвта

M T

Откриен „окидач“ што доведува до ретки згрутчувања на крвта по вакцината Астра Зенека

M T

Еве што значи универзална крвна група

M T

Спасовски од Куманово: Денешната слобода ја плативме со крв, затоа нема да дозволиме режимот да оживее

M T