9.8 C
Скопје
6. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

По 19. пат ќе се дарува крв за Голема Богородица

Црвен крст и Институтот за трансфузиона медицина, на 28 август, традиционално, по 19-ти пат, ја организираат крводарителска акција по повод празникот Успение на Пресвета Богородица.

Крводарителската акција ќе се спроведе во Домот на АРМ, од 9 до 17 часот.

Целта на акцијата е да се обезбедат поголеми количини на крв во летниот период, заради можноста од недостаток на крв и крвни деривати.

Со оглед на ситуацијата со пандемијата на Ковид-19, за време на крводарителската акција ќе се спроведат сите мерки за заштита, односно носење заштитни маски и одржување дистанца. Направен е посебен протокол со кој ќе се запазат мерките. Поради тоа, задолжително секој крводарител мора да има заштитна маска.

Оваа акција веќе 18 години ги покажува резултатите на големата хуманост на граѓаните на град Скопје. Започнувајќи со 146 дарувања во 2003-та година, денеска по 18 реализирани акции се зборува за вкупна бројка од 4041 единици крв, или во просек 225 крводарители по акција.

Можеби ќе ве интересира

Откриен „окидач“ што доведува до ретки згрутчувања на крвта по вакцината Астра Зенека

M T

ПроКредит Банка со голема акција за пошумување на голини во реонот на Свети Николе

M T

Еве што значи универзална крвна група

M T