23.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » железо
ТЕМАЗДРАВЈЕ

Недостаток на железо во крвта: Жените во репродуктивен период се изложени на особен ризик од анемија

M T
Анемијата е нарушување кое се карактеризира со недостаток на здрави црвени крвни зрнца. Дефицитот на железо е еден од најчестите нутритивни проблеми во светот, а...