Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Здравје

Чувствувате БОЛКА ВО ЈАЗИКОТ? ВНИМАВАЈТЕ, тоа може да укажува на овие ОПАСНИ БОЛЕСТИ!

Во повеќето случаи, болката во јазикот не е сериозен проблем, освен што боли кога јадеме и зборуваме. Прочитајте повеќе за овој проблем, симптоми и третман за успешно решавање на овој проблем.

Болката на јазикот е навистина иритирачка појава и се јавува кај многу луѓе, без разлика на возраста. Здравиот јазик има розова боја и на него има забележливи папили. Болниот јазик е доста чувствителен и понекогаш е покриен со мали, болни нодули. Болниот јазик обично не е болест сама по себе, туку симптом на друга болест. Затоа, причините се сосема различни.

Што предизвикува болка во јазикот?

Болката на јазикот обично се јавува поради недостаток на есенцијални витамини и минерали. Да бидеме попрецизни, ова е честа појава кај луѓето кои слабо јадат. Пушењето може да предизвика и проблеми со јазикот, бидејќи вклучува вдишување токсичен чад и хемикалии кои го иритираат јазикот. Покрај нутритивните недостатоци и пушењето, болка во јазикот може да се појави и поради некои други работи.

Инфекција на устата: Инфекцијата на усната шуплина поради присуството на бактерии, габи и вируси може да доведе и до пецкање и сув јазик, што е придружено со болка. Како и кај другите инфекции, ризикот од болен јазик е поголем кај луѓето кои имаат слаб имунолошки систем.Болката може да се појави и под јазикот.

Афта: Болниот јазик може да биде знак на афти, кои доведуваат до мали чирови во устата и јазикот. Симптомите се болка, особено кога личноста е под стрес. Со одредени домашни лекови и оние кои можете да ги купите без лекарски рецепт, можете ефикасно да ги излекувате рани од афти.

Повреда на јазикот: Една од причините за болка во јазикот е постојана иритација. Во некои случаи, случајните каснувања на јазикот додека јадете се главната причина за болката во јазикот. Понекогаш папилите на јазикот може да отечат и да се воспалат, што резултира со болка во јазикот.

Рак на устата и јазикот: Иако болниот јазик е често безопасен проблем, болниот јазик може да биде и симптом на рак на устата. Добро е да се знае дека ракот во усната шуплина во раните фази е асимптоматски и дека симптомите се појавуваат само во подоцнежните фази. Затоа не го игнорирајте овој проблем и консултирајте се со доктор доколку ве боли јазикот повеќе од една недела.

Проблеми со забите: Проблемите со забите и лошата орална хигиена може да доведат до болка во јазикот. Лошите пломби и наслаги може да предизвикаат болка во јазикот. Ако имате многу наслаги на забите, таа ги трие и ги оштетува забите, што предизвикува иритација, особено на врвовите на забите. Така, лошите пломби го иритираат јазикот и предизвикуваат болка.

Други болести: како што веќе споменавме, болниот јазик може да се појави како симптом на друга болест. Најчести болести кои доведуваат до болка во јазикот се срцевите заболувања, дијабетесот, анемијата и сидата. Затоа, точната дијагноза е многу важна доколку има други симптоми.

Симптоми и третман на болен јазик

Најчести симптоми се болка, губење на чувството за вкус и зголемена чувствителност на топла и зачинета храна. Лицето кое го боли јазикот обично има потешкотии да јаде, голта и зборува. Во повеќето случаи, ова е краткорочен проблем кој не предизвикува никакви компликации. Болката во јазикот обично поминува сама по неколку дена и не бара медицинска интервенција. Меѓутоа, ако болката трае подолго, овој симптом не треба да се игнорира, бидејќи може да укажува на друга болест.

Третманот зависи од причината, односно од болеста што ја предизвикала болката на јазикот. На пример, ако болката во јазикот е предизвикана од нутритивен дефицит, болката ќе престане кога ќе почнете да се храните поздраво или ќе почнете да земате додатоци. Бидејќи пушењето често предизвикува болка во јазикот, престанете да пушите за да престане болката и да не се повторува. Најдобро е да ги избегнувате причините за болки во јазикот – повеќе внимавајте на забите и нивната хигиена и почнете да се храните поздраво.

Можеби ќе ве интересира

Пет причини зошто треба да го исчистите јазикот со стругалка

M T

Вучиќ изрази сочувство за несреќата: Не постојат зборови што би ја опишале болката

M T

Митрески: За јазикот и идентитетот нема преговори, поднесовме амандман за резолуцијата да биде уставна

M T

Костадинов за „Утрински брифинг“: Нема отстапување од идентитетските линии, македонскиот јазик и посебноста не се и нема да бидат предмет на разговори

M T